виставка живопису
У мистецькому центрі «Галерея ІЛЬКО» відкрилася виставка творів українського художника Олекси Новаківського. В основі експозиції 54 твори живопису та графіки з колекції академіка Миколи Мушинки.
Автор
Олекса НОВАКІВСЬКИЙНародився у 1872 році на Вінниччині, вчився в Одесі та Краківській Академії красних мистецтв. Згодом, за підтримки митрополита Андрея Шептицького, переїхав до Львова, де заснував власну мистецьку школу, звідки вийшли багато митців, які пізніше здобули визнання і світову славу.
Помер Новаківський також у Львові, у 1935 році, залишивши по собі великий мистецький спадок.
Куратор: Микола МУШИНКА
Олекса Новаківський – то ціла епоха в українському малярстві кінця ХІХ – початку XX століття. Творчість художника являє собою літопис буднів, своєрідне дзеркало життя західно-українського суспільства. За свідченнями його сучасників, він належав до тих художників, які не люблять працювати у тиші своїх майстерень, віддалені від реальності, замкнені у власному світі. Новаківський був справжнім народним художником і йому випало творити так, щоб пробуджувати у виснажених важкою недолею земляків-галичан високий дух українства.
Його ім'я добре відоме в Польщі, де він навчався, робив перші кроки у малярстві й утверджувався як художник. Роботи Новаківського зберігаються далеко за межами України, у приватних колекціях. Привезені українськими емігрантами, вони презентують глибоко філософське за змістом, самобутнє за колоритом, ліричне за настроєвістю і реалістичне за суттю малярство.
Засновником і першим власником колекції, яка налічує 50 творів живопису і графіки, був близький друг Олекси Новаківського Іван Голубовський. Після його смерті збіркою опікувалась донька Голубовського – Галина.
У 1970-х рр. колекцію придбав професор Микола Мушинка й став популяризатором творчості Олекси Новаківського. У 1990 – 2016 рр. колекція М. Мушинки експонувалась на виставках у Словаччині, Україні, США, Канаді та Чехії.
У квітні 2016 року професор Мушинка передав збірку у дарунок до Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького.
Протягом двох років виставку Олекси Новаківського побачили глядачі Львова, Києва, Вінниці, Тернополя, Острога й Самбора.